Starożytna Grecja

  • Pitosy z Knossos

    Archeologia starożytnej Grecji

    Mówiąc o archeologii Starożytnej Grecji, moglibyśmy opisać dowolne miasto tego kraju, gdyż wszędzie kryją się jakieś pozostałości po dawnych mieszkańcach starożytnych miast-państw. Spróbujmy więc dokonać pewnej syntezy, skupiając się na najistotniejszych ośrodkach i wydarzeniach przełomowych w dziejach kultury greckiej.

  • Ruiny sanktuarium na Delos

    Artemida – grecka bogini łowów

    Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Łowczynią i przedstawiana jako piękna dziewczyna i wieczna dziewica. Bogini słynąca z dwojakiego oblicza – opiekuńczej strażniczki młodych kobiet i rodzących oraz gniewnej i niezrównanej łowczyni.

  • Pomnik Ateny

    Atena – zrodzona z głowy grecka bogini

    Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna, inteligentna, pracowita, ale i surowa. Jaka jeszcze była ta piękna i potężna bogini?

    {div float:right}{/div}Kim była Atena?

    Atena jest jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich, patronka Aten i Sparty, córka Zeusa. Przedstawiana jest zazwyczaj w pełnej zbroi albo w długiej, sięgającej do stóp sukni. Jej ulubionym drzewem była oliwka (według legendy pierwsze drzewo wyrosło na Akropolu) – symbol bogactwa i pokoju, a zwierzęciem – sowa, która jest również symbolem mądrości i miasta Ateny.

    Atena miała wiele przydomków, np.: Partenos (Dziewica), Nike (Zwycięska), Eragne (Pracownica), Polias (Opiekunka miasta), Pallas (Panna).

    Atenie przypisuje się wiele cech i ról. Była boginią mądrości. Niezwykle inteligentna (wynalazła np. narzędzia do używania w rolnictwie, dzięki czemu plony były większe), ale i surowa i rozsądna, co przypisuje się jej matce, Metis – bogini roztropności i przewrotności, przerwszej żonie lub kochance Zeusa.

    Grecja
    Grecja | Pomnik Ateny w Atenach (by adeelanwer )

    Atena, była również patronką hafciarek, jako jedyna z bogiń wyszywała oraz tkała.

    Atena nosiła zbroję, używała czasem pioruna – była boginią wojny. Podczas wojny trojańskiej opiekowała się wodzami, udzielała cennych rad w walce bogów olimpijskich z gigantami. Swojej siły używała tylko w ostateczności.

    Była też patronką rodzin, choć sama nigdy nie wyszła za mąż. Legenda głosi, że gdy Tejrezjasz zobaczył ją w kąpieli, pozbawiła go wzroku.

    Atena jest również patronką Aten.

    Rodzina Ateny

    Ojcem Ateny był Zeus – bóg bogów i ludzi, dziecko Rei i Kronosa, mąż oraz brat Hery. Władca błyskawic.

    Matką Ateny była Metis (Metyda). Gaja przepowiedziała Zeusowi, że ta zrodzi mu córkę, która zepchnie go z tronu, połknął ciężarną Metis.

    Zeus miał w swoim życiu wiele kobiet, z którego zrodzili się m.in.: Apollo – bóg światła i piękna, Afrodyta – bogini miłości, Hefajstos – bóg ognia, Ares – bóg wojny, Hebe – uosobienie młodości.

    Narodziny Ateny

    Atena przyszła na świat w inny sposób niż pozostali bogowie. Po połknięciu przez Zeusa swojej żony w ciąży – Metydy, rozbolała go głowa. Przybył do niego boski kowal, Hefajstos i rozbił toporem głowę.. Nagle wyskoczyła z niej ubrana z zbroję kobieta, wydając okrzyk wojenny.

    Grecja
    Grecja | Drzewo genealogiczne Ateny (by BR )

  • Partenon w Atenach

    Barwy starożytności

    Grecja kojarzy nam się głównie z bielą starożytnych budowli, malowniczo ulokowanych na tle błękitnego nieba, a także z jasnym marmurem lub surowością brązu posągów antycznych bóstw. Aż trudno uwierzyć, że starożytny świat tętnił kiedyś kolorami.

  • Bóg grecki Zeus

    Bogowie i boginie starożytnej Grecji

    Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon i Afrodyta to tylko niewielka część bogów, w których wierzyli mieszkańcy starożytnej Grecji. Każdemu z nich przypisywano inne atrybuty i każdy z nich pełnił jakąś szczególną rolę, często ingerując w świat ludzki.

  • Santorini na Morzu Egejskim

    Grecja – słoneczna Hellada

    Tylko śródziemnomorskie fale znają prawdziwą tajemnicę południowych ziem Półwyspu Bałkańskiego, gdzie leży mityczna kraina – Grecja. Dziś każdy z nas może na własną rękę lub też korzystając z pomocy przewodników przemierzyć wzdłuż i wszerz ziemie starożytnej Hellady.

  • Inscenizacja walk starożytnych

    Grecja w Biskupinie

    W dniach 17-25 września Biskupin zaprasza na XVIII Festyn Archeologiczny poświęcony starożytnej kulturze greckiej. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi : „Grecja – narodziny Europy”. Na gości czekają liczne atrakcje – będą mogli bliżej poznać historię i kulturę starożytnej Grecji.

  • Paw - symbol bogini Hery

    Hera – królowa Olimpu i matka bogów

    W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogiń, boską małżonką i matką bogów.

  • Starożytna amfora

    Historia Grecji – od starożytności po czasy nowożytne

    Nie ulega wątpliwości, że najlepiej są nam znane najdawniejsze dzieje Grecji,głównie dzięki licznym badaniom archeologicznym prowadzonym na tym terenie. Barwne czasy, pełne spektakularnych wojen, monumentalnych świątyń i stałej obecności bogów, stały się inspiracją licznych dzieł literackich, a ostatnio święcą triumfy także w kinematografii. Przyjrzyjmy się jednak także dalszym losom tego kraju i temu, jak Grecja przeszła trudną i wyboistą drogę od pierwszego państwa-miasta do pełnoprawnego członka Unii Europejskiej.

  • Antyczna mozaika

    Kanon piękna w starożytnej Grecji

    Grecja jest ojczyzną kosmetyki oraz pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Mieszkańcy starożytnej Grecji niestrudzenie dążyli do osiągnięcia ideału piękna, dlatego zaczęli stosować pierwsze upiększające zabiegi. Wyraz "kosmetyka" wywodzi się z greckiego kosmetikos, czyli: "ozdabiać, czyścić, porządkować". To właśnie w Grecji po raz pierwszy pojawił się zawód kosmetologa.

  • Świątynia Posejdona na Sunion

    Przylądek Sunion – dawna siedziba Posejdona

    U południowo-wschodnich wybrzeży Grecji linia brzegowa kształtuje się w malowniczy, skalisty przylądek – Sunion. Majaczące u jego skraju 12 doryckich kolumn, stanowiących pozostałość po świątyni Posejdona, przypomina nam o dawnej, historycznej świetności tego miejsca i tajemnicy mitów z nim związanych.

  • Teatr w Dodonie

    Starożytna Dodona

    Jeżeli po odwiedzinach wyroczni pytyjskiej w Delfach wciąż będziemy czuli niedosyt i potrzebę zweryfikowania słów kapłanki oraz ponownego rozstrzygnięcia dręczącej nas sprawy, zawsze możemy udać się do Dodony. Dlaczego właśnie tam? Otóż w Dodonie mieściła się druga pod względem ważności i najstarsza grecka wyrocznia a także ośrodek kultu Zeusa.

  • Starożytna rzeźba kobiety

    Sztuka grecka – od starożytności po XXI wiek

    Wszyscy zachwycają się starożytnymi porządkami architektonicznymi, wątkami murów i freskami odnajdowanymi w licznych zespołach archeologicznych Grecji, ale ilu z nas zna najsławniejszych twórców współczesnej sztuki greckiej?