Delfy (gr. Delphoi, zwane także Kastri) ulokowane są u podnóża gór Parnas, stanowiących niegdyś siedzibę boga Apollina, a dziś ważny ośrodek sportów zimowych. Delfy były najważniejszym (obok Delos) miejscem kultu patrona muzyki, sztuki i poezji – Apollina.

Wola boga...

To właśnie tu mieściła się znana wyrocznia, gdzie wola boga i jego przepowiednie przekazywane były ustami tajemniczej kapłanki - Pytii. Delfy słynęły także z odbywających się na ich terenie igrzysk pytyjskich, czyli konkurencji sportowych, muzycznych i poetyckich, urządzanych rzecz jasna na cześć zeusowego syna.

Starożytne Delfy odkrywane były stopniowo w latach: 1860-1861, 1980 i 1892-1903, a prace te zapoczątkowali archeolodzy francuscy. Pozostałości po dawnym ośrodku kultowym, składają się dziś na trzy największe zespoły ruin:

Święty okręg Apollina

Sanktuarium Apollina otoczone było murem i wiodła przez nie święta droga (via appia), przy której znajdowały się liczne pomniki, skarbce i budowle świątynne. Dziś pozostały po nich tylko cokoły i fundamenty.

Grecja
Grecja | Świątynia Apollina w Delfach (by inyucho)

Okręg Ateny Pronaia

Okręg Ateny Pronaia (tzw. Marmaria) – na południowy-wschód od świętego okręgu Apollina znajduje się temenos (okręg świątynny) Ateny o przydomku Pronaia, czyli: „opiekunka świątyni”.

Mieściły się tu niegdyś dwie doryckie świątynie, skarbce i ołtarze wotywne oraz marmurowy tolos (czyli budowla na planie koła), z którego zachowały się dziś jedynie trzy doryckie kolumny. Ruiny tolosu cieszą się dużym zainteresowaniem turystów i z pewnością bez trudu odnajdziemy je pośród marmurowej bieli ruin innych budowli.

Starożytne miasto

Starożytne miasto – wokół okręgów świątynnych rozciągało się miasto, w którego wschodniej części mieściło się niezwykłe, pięknie obudowane źródło – Kastalia oraz duży gimnazjon (starożytny ośrodek sportowy) z palestrą (grecka szkoła zapasów i boksu). W północno-zachodniej części miasta znajdował się stadion z kamienną widownią. W starożytnej Grecji stadion był budowlą przeznaczoną na treningi sportów lekkoatletycznych.

Zamknijmy na chwilę oczy...

W dzisiejszych Delfach pozostały jedynie ruiny, niegdyś tak pięknych i monumentalnych budowli. Nie ulega wątpliwości, że nawet pojedyncze kolumny, fragmenty belkowania i zarysy fundamentów potrafią nas zachwycić i, co najważniejsze, uruchomić naszą wyobraźnię. Warto na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie owe budowle w kolorach, skąpane w słońcu i wypełnione gwarem zdążających doń pielgrzymów, a także wygłaszających modlitwy kapłanów. Gdzieś z oddali docierałby do nas urywany, natchniony głos Pytii i okrzyki trenujących sportowców.

Aby móc odwiedzić wyrocznię czy też wziąć udział w igrzyskach pytyjskich, musielibyśmy obmyć się w źródełku, a jeśli mielibyśmy szczęście, moglibyśmy usłyszeć urzekający śpiew przemienionej w fontannę - nimfy Kastalii.

Lokalizacja: Delfy znajdują się w odległości ok 165 km od Aten.

Grecja
Grecja | Fragmenty tolosu - świątyni wzniesionej na planie koła (by travelinknu)

Zainteresują Cię również

Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Miasto Rodos Miasto Rodos
Rodos –  stolica wyspy, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych greckich miast, gdzie  współ...
Miasto Kos Miasto Kos
Miasto Kos jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym...
 Chania – dawna stolica Krety  Chania – dawna stolica Krety
Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponując...

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location