Delfy (gr. Delphoi, zwane także Kastri) ulokowane są u podnóża gór Parnas, stanowiących niegdyś siedzibę boga Apollina, a dziś ważny ośrodek sportów zimowych. Delfy były najważniejszym (obok Delos) miejscem kultu patrona muzyki, sztuki i poezji – Apollina.

Wola boga...

To właśnie tu mieściła się znana wyrocznia, gdzie wola boga i jego przepowiednie przekazywane były ustami tajemniczej kapłanki - Pytii. Delfy słynęły także z odbywających się na ich terenie igrzysk pytyjskich, czyli konkurencji sportowych, muzycznych i poetyckich, urządzanych rzecz jasna na cześć zeusowego syna.

Starożytne Delfy odkrywane były stopniowo w latach: 1860-1861, 1980 i 1892-1903, a prace te zapoczątkowali archeolodzy francuscy. Pozostałości po dawnym ośrodku kultowym, składają się dziś na trzy największe zespoły ruin:

Święty okręg Apollina

Sanktuarium Apollina otoczone było murem i wiodła przez nie święta droga (via appia), przy której znajdowały się liczne pomniki, skarbce i budowle świątynne. Dziś pozostały po nich tylko cokoły i fundamenty.

Grecja
Grecja | Świątynia Apollina w Delfach (by inyucho)

Okręg Ateny Pronaia

Okręg Ateny Pronaia (tzw. Marmaria) – na południowy-wschód od świętego okręgu Apollina znajduje się temenos (okręg świątynny) Ateny o przydomku Pronaia, czyli: „opiekunka świątyni”.

Mieściły się tu niegdyś dwie doryckie świątynie, skarbce i ołtarze wotywne oraz marmurowy tolos (czyli budowla na planie koła), z którego zachowały się dziś jedynie trzy doryckie kolumny. Ruiny tolosu cieszą się dużym zainteresowaniem turystów i z pewnością bez trudu odnajdziemy je pośród marmurowej bieli ruin innych budowli.

Starożytne miasto

Starożytne miasto – wokół okręgów świątynnych rozciągało się miasto, w którego wschodniej części mieściło się niezwykłe, pięknie obudowane źródło – Kastalia oraz duży gimnazjon (starożytny ośrodek sportowy) z palestrą (grecka szkoła zapasów i boksu). W północno-zachodniej części miasta znajdował się stadion z kamienną widownią. W starożytnej Grecji stadion był budowlą przeznaczoną na treningi sportów lekkoatletycznych.

Zamknijmy na chwilę oczy...

W dzisiejszych Delfach pozostały jedynie ruiny, niegdyś tak pięknych i monumentalnych budowli. Nie ulega wątpliwości, że nawet pojedyncze kolumny, fragmenty belkowania i zarysy fundamentów potrafią nas zachwycić i, co najważniejsze, uruchomić naszą wyobraźnię. Warto na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie owe budowle w kolorach, skąpane w słońcu i wypełnione gwarem zdążających doń pielgrzymów, a także wygłaszających modlitwy kapłanów. Gdzieś z oddali docierałby do nas urywany, natchniony głos Pytii i okrzyki trenujących sportowców.

Aby móc odwiedzić wyrocznię czy też wziąć udział w igrzyskach pytyjskich, musielibyśmy obmyć się w źródełku, a jeśli mielibyśmy szczęście, moglibyśmy usłyszeć urzekający śpiew przemienionej w fontannę - nimfy Kastalii.

Lokalizacja: Delfy znajdują się w odległości ok 165 km od Aten.

Grecja
Grecja | Fragmenty tolosu - świątyni wzniesionej na planie koła (by travelinknu)

Zainteresują Cię również

Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Miasto Rodos Miasto Rodos
Rodos –  stolica wyspy, bez wątpienia jedno z najpiękniejszych greckich miast, gdzie  współ...
Miasto Kos Miasto Kos
Miasto Kos jest największym miastem i stolicą wyspy o tej samej nazwie. Zachwyca zabytkami, architekturą, czystym...
 Chania – dawna stolica Krety  Chania – dawna stolica Krety
Chania to drugie (po Heraklionie) pod względem wielkości miasto na Krecie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, imponując...