Jeżeli po odwiedzinach wyroczni pytyjskiej w Delfach wciąż będziemy czuli niedosyt i potrzebę zweryfikowania słów kapłanki oraz ponownego rozstrzygnięcia dręczącej nas sprawy, zawsze możemy udać się do Dodony. Dlaczego właśnie tam? Otóż w Dodonie mieściła się druga pod względem ważności i najstarsza grecka wyrocznia a także ośrodek kultu Zeusa.

Wyrocznia z Dodony

Gdybyśmy dotarli do Dodony przed wiekami, zajęłyby się nami trzy kapłanki, które pomogłyby nam odziać się w skromną szatę i przygotowałyby w specjalnej czarze libację, czyli typowy napój ofiarny z wina, oliwy lub miodu, który następnie zostałby wylany na ołtarz. Tym razem Zeus, nie Apollo, przedstawiłby nam swój pogląd w danej kwestii.

O czym szumią dęby?

Oczywiście nie dane nam będzie spotkać się oko w oko z wielkim bogiem, możemy jednak, wzorem dawnych Greków, spróbować odczytać jego wolę poprzez interpretację szumu liści dębu.

Drzewo to uważane było za siedzibę boga. Jeżeli szumiące liście nie dawały odpowiedzi, kapłani odczytywali wolę boga ze szmeru znajdującego się opodal cudownego źródła lub z lotu świętych gołębi.

Grecja
Grecja | Dodona - ruiny miasta z teatrem (by damiavos)

Polski wkład w odkrycie Dodony

Dla turystów z Polski szczególne znaczenie może mieć fakt, iż w odkryciu Dodony w 1875 r. i pierwszych pracach badawczych prowadzonych na jej terenie, dużą rolę odegrał nasz rodak – Zygmunt Mineyko. Ów człowiek był wybitnym XIX-wiecznym specjalistą w dziedzinie inżynierii, pasjonowała go przede wszystkim budowa dróg i mostów, a z czasem zainteresował się także archeologią.

Zwiedzanie Dodony

Zwiedzając Dodonę dzisiaj, spotkamy się z odsłoniętymi ruinami miasta wraz z teatrem. Na obszar okręgu kultowego wkroczyć możemy przez zachowaną bramę wejściową (propyleje). Po jej przestąpieniu, ukarzą się naszym oczom fundamenty licznych budynków sakralnych i cokoły pomników wotywnych.

Świątynia Zeusa na przestrzeni wieków została dwukrotnie zburzona (przez Etolów i Rzymian) i odbudowana. Miejsce to uparcie pełniło rolę wyroczni, aż do czasów pojawienia się chrześcijaństwa, kiedy to w 391 r. n.e., święte drzewo, odwieczny pośrednik pomiędzy Zeusem a ludźmi, zostało ścięte.

Zabytki ruchome odnalezione na terenie Dodony obejrzeć możemy w muzeum, w pobliskim mieście – Joaninie (stolica Epiru) i oczywiście w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Grecja - Dodona
Grecja - Dodona | Krajobraz z dębem - niegdyś z szumu dębowych liści próbowano odczytać wolę Zeusa (by crazyfarmer)

Grecja
Grecja | Buleuterion w Dodonie - siedziba starożytnej rady greckiej, zwanej bule (by damiavos)

Zainteresują Cię również

Hera – królowa Olimpu i matka bogów Hera – królowa Olimpu i matka bogów
W mitologii greckiej Hera znana jest jako królowa Olimpu i pani ziemi i niebios. Była najpotężniejszą z bogi...
Artemida – grecka bogini łowów Artemida – grecka bogini łowów
Artemida (rzymska Diana) to obok Ateny i Afrodyty, jedna z najbardziej znanych greckich bogiń. Nazywana Wielką Ł...
Atena – zrodzona z głowy grecka bogini Atena – zrodzona z głowy grecka bogini
Atena – jedna z najpopularniejszych bogiń greckich, już w szkole podstawowej uczyliśmy się o niej. Piękna,...
Bogowie i boginie starożytnej Grecji Bogowie i boginie starożytnej Grecji
Mitologia grecka pełna jest rozmaitych bóstw, herosów i magicznych stworzeń. Zeus, Hera, Atena, Posejdon...
Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Greckie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Grecja to istna kopalnia zabytków. Nic więc dziwnego, że aż 17 obiektów znajduje się na liście Ś...