Gorącym źródłom Grecji od zawsze przypisywano uzdrawiające działanie. Niewielkie miasteczko Vouliagmeni, oddalone ok. 20 km na południe od Aten jest jednym z kilkunastu magicznych miejsc, do których Grecy licznie przybywają każdego roku (najchętniej jesienią), aby zażyć relaksu i cudownej odnowy, jaką niesie ze sobą działanie gorących źródeł.

Malownicze miasteczko

Vouliagmeni to urocza miejscowość nad Morzem Egejskim, leżąca niedaleko Aten, u podnóży gór Hymettus. Tak atrakcyjna lokalizacja niewątpliwie decyduje o uroku tego niezwykłego miejsca.

Vouliagmeni leży nad jeziorem o takiej samej nazwie, na którego powierzchni można zaobserwować pojawiające się liczne bąbelki, oznaczające obecność gorących źródeł.

Gorące źródła dawniej i dziś...

Od wieków greckie świątynie i miasta wznoszono w pobliżu gorących źródeł. Wiele z nich wyschło na przestrzeni lat i w związku z rozwojem cywilizacji, lecz w Grecji nadal pozostało ponad 700 bogatych w drogocenne minerały źródeł. Znaczna część leczniczych wód zlokalizowana jest w okolicach pięknych greckich zabytków, warto zatem połączyć zwiedzanie dziedzictwa Greków ze skorzystaniem z dobrodziejstwa źródeł.

Grecja
Grecja | Podobno greckie gorące źródła mają cudowne właściwości (by seligmanwaite )

2500 lat temu Grecy zanurzali się w mineralnych wodach Vouliagmeni i relaksując się, korzystali z ich uzdrawiających właściwości. Pewna legenda głosi, że gdy tylko zanurzył się w nich jeden z rzymskich dowódców, natychmiast przestały mu wypadać zęby.

Dziś przy wielu leczniczych źródłach wybudowano luksusowe ośrodki i hotele spa, ale nadal można za darmo korzystać z wód jeziora Vouliagmeni, na świeżym powietrzu i w dowolnym towarzystwie czy celu.

Jezioro Vouliagmeni leży na południu miasta w bliskiej odległości od morza. To niewielki słodkowodny zbiornik wodny, zasilany przez podziemne prądy. Temperatura jego wody wynosi ok. 24°C i utrzymuje się mniej więcej na tym poziomie przez cały rok.

Leczniczym kuracjom na brzegach jeziora bardzo chętnie i często oddają się Grecy w różnym wieku. Oprócz ateńczyków można tam spotkać także mieszkańców różnych, czasami odległych części Grecji oraz turystów z całego świata. Wszyscy zgodnie twierdzą, że kąpiele takie łagodzą bóle reumatyczne, bóle stawów czy choroby skóry. Nikomu też nie przeszkadza błoto o dławiącym odorze siarki i ciepłe, wątpliwego zapachu opary wznoszące się nad taflą jeziora…

Grecja
Grecja | Vouliagmeni to malownicza miejscowość nad Morzem Egejskim (by pete_the_painter )

Grecja
Grecja | Plaża w Vouliagmeni (by karpidis)

Zainteresują Cię również

Pogoda w Atenach Pogoda w Atenach
Leżące na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się piękną, ciepłą i słoneczną pogodą od kwietnia do końca...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Miasto Zakynthos Miasto Zakynthos
Zakynthos, nazywane też Zante jest głównym, największym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znacznie róż...
Nowe Muzeum Akropolu w Atenach Nowe Muzeum Akropolu w Atenach
Zaledwie 300 m od Partenonu, w stolicy Grecji, znajduje się szczególnie warte uwagi miejsce – Nowe Muzeum...