Grecka wyspa Kos położona jest na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez (Sporady), niedaleko – w odległości zaledwie 4 km – od tureckiego wybrzeża. Powierzchnia wyspy wynosi ok. ok. 290 km², a zamieszkuje ją mniej więcej 26 tysięcy obywateli.

Turystyka wyspy Kos

Kos jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, często wybieranym przez miłośników wyjątkowego piękna i czarującej atmosfery greckich wysp.

Wyspa kusi turystów przede wszystkim długimi piaszczystymi plażami, na których czeka moc atrakcji od kąpieli słonecznych po sportowe szaleństwa wśród błękitnych fal Morza Egejskiego.

Krajobraz Kos

Krajobraz wyspy jest w dużej mierze górzysty. Źródłem utrzymaniu lokalnej ludności – zamieszkującej małe, malownicze wioski w głębi wyspy – jest przede wszystkim rolnictwo: uprawa oliwek, winorośli i migdałów oraz oczywiście turystyka.

Grecja
Grecja | Złote plaże Kos (by michalo)

Centrum wyspy

Centrum wyspy jest miasteczko, noszące tę samą nazwę – Kos, gdzie znajduje się główny port i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna.

Wyspa Kos to jednak nie tylko piękne widoki i idealne miejsce relaksu, ale także miejsce osnute nutką mitologicznych tajemnic i mogące pochwalić się ciekawą historią oraz wspaniałymi jej „pamiątkami”.

Historia i mitologia

Od IV w. p.n.e. na wyspie Kos mieściło się centrum kultu Asklepiosa – boga sztuki lekarskiej i znana szkoła medyczna założona przez Hipokratesa.

Warto zauważyć, że Hipokrates, najwybitniejszy lekarz starożytności zwany „ojcem medycyny”, przyszedł na świat prawdopodobnie właśnie na wyspie Kos.

W miejscu dzisiejszego miasta Kos istniała antyczna miejscowość Meropis o prostokątnej siatce ulic, z głównym placem – agorą i licznymi otaczającymi ją portykami oraz świątyniami. Ruiny starożytnych budowli możemy podziwiać tu do dziś. Szczególnie interesujące są pozostałości po domach mieszkalnych dawnych Greków, których podłogi zdobione były mozaikami.

Poza antycznym miastem znajdowała się świątynia poświęcona Asklepiosowi. Ośrodek kultu był monumentalny i rozległy, zajmował aż trzy tarasy. Poza główną świątynią, wielkim ołtarzem i portykami, na jego terenie znajdowały się źródła leczniczych wód i specjalne pomieszczenia dla chorych.

W starożytności ośrodki kultu Asklepiosa (także w Epidauros i Pergamonie) pełniły rolę uzdrowisk i szpitali. Sam Asklepios czczony był pod postacią węża, co poniekąd wyjaśnia znany nam symbol widniejący na aptekach.

Na przestrzeni lat wspaniałe sanktuarium Asklepiosa na Kos uległo całkowitemu zniszczeniu, a liczne odnalezione tu zabytki podziwiać można dziś w lokalnym muzeum.

Grecja
Grecja | Ruiny sanktuarium Asklepiosa (by michalo)

Grecja
Grecja | Błękitne wody Morza Egejskiego (by michalo)

Zainteresują Cię również

Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej Kefalonia – grecka wyspa, którą warto poznać bliżej
Kefalonia z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. A wszystko to za sprawą swego niepowtarzalnego pi...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...