Symbolem wyspy Zakynthos żółwie Caretta Caretta. Mieszkańcy są na tyle z nich dumni, że ich wizerunek przedstawiany jest dosłownie wszędzie. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się zobaczyć takiego żółwia na żywo.

Żółwie morskie z Zakynthos

Caretta Caretta to żółwie morskie zamieszkujące Ocean Atlantycki, Pacyfik i Morze Śródziemne, gdzie się rozmnażają. Raz w roku wychodzą na ląd i do wykopanych w piasku dołków składają jaja.

Żółwie Caretta Caretta mogą osiągać 120 cm długości i 100 kg wagi.

Zagrożony gatunek

Caretta Caretta są gatunkiem zagrożonym. Mieszkańcy Zakynthos i wolontariusze bardzo dbają o nie, ale nie da się ich przed wszystkim uchronić. Największym zagrożeniem dla żółwi są foliowe reklamówki wyrzucane przez turystów, które przypominają uwielbiane przez nie… meduzy.

Miejsca lęgowe żółwi

Miejsca lęgowe znajdują się na plaży Laganas i Gerakas. Są one ogrodzone cienką liną i nie można tam wchodzić. W pobliżu, w zielonej budce siedzi wolontariusz pilnujący, by żaden z turystów nie przekraczał tej linii. W pobliżu lęgowisk nie można zostawiać śmieci. Między 20:00 a 8:00 rano obowiązuje zakaz poruszania się na quadach w pobliżu tych plaż.

Grecja
Grecja | Pływający w Morzu Śródziemnym żółw Caretta Caretta (by live-zakynthos )

Zobaczyć żółwie na Zakynthos…

Przy odrobinie szczęścia może nam się uda zobaczyć żółwia – dorosłego lub dopiero wyklutego. Lokalne biura podróży oferują rejsy statkiem/motorówką z przeszklonym dnem.

Mimo obietnic sprzedawców wycieczek, zobaczenie żółwi nie jest pewne. W sierpniu, wrześniu i październiku jest niemalże niemożliwe – wszystkie dorosłe osobniki wypływają i wracają w okolicach listopada.

Aby zobaczyć małe żółwie, warto wybrać się na poranny spacer do Laganas. Tam, każdego dnia o godzinie 7:00 rano rozpoczyna się spacer z wolontariuszem.

Symbol Zakynthos

Mieszkańcy wyspy są niezwykle dumni, że żółwie właśnie na ich wyspie składają jaja. Będąc na Zakynthos nie sposób tego nie dostrzec. Ich wizerunek przedstawiany jest dosłownie wszędzie. Wiele hoteli nosi ich nazwy, wnętrza zdobią ich zdjęcia albo mozaiki ułożone z kamieni. W sklepach z pamiątkami zobaczymy kubki, magnesy, ręczniki czy ubrania przedstawiające Caretta Caretta. Mieszkańcy bardzo dbają o żółwie i starają się, by turyści nie zakłócali ich spokoju.

Grecja
Grecja | Żółwik Caretta Caretta zmierząjący do wody (by annushka_74 )

Zainteresują Cię również

Zakynthos Last Minute Zakynthos Last Minute
Od kilku lat Zakynthos jest jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków. Tę przepiękną wyspę mają już w...
Moja wielka wycieczka do Grecji Moja wielka wycieczka do Grecji
W Grecji, a dokładniej na Zakynthos miałam okazję być we wrześniu 2015 roku. Moje obawy, że na wyspie będzie &...
Wrzesień na Zakynthos Wrzesień na Zakynthos
Wrzesień to idealna pora roku na wakacje w Grecji dla osób, które nie lubią tłumów i przeraź...
Laganas – miasto imprez Laganas – miasto imprez
Jednym z najpopularniejszych miast na wyspie Zakynthos jest Laganas. I nie chodzi to o ilość atrakcji czy zabytk&...
Transport na wyspie Zakynthos Transport na wyspie Zakynthos
Zakintos (Zakynthos) jest niewielką wyspą, którą można zjechać w kilka dni. Czym najlepiej po niej podr&...