Kreta to jedna z najczęściej odwiedzanych greckich wysp i wymarzone miejsce na udane wakacje. Oprócz ciepłego morza i wyśmienitego jedzenia oferuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Oto najpiękniejsze miejsca na Krecie, Które koniecznie musicie zobaczyć.

Pałac Knossos

W miejscowości Knossos, około 6 km od Heraklionu znajduje się odkryty w latach 1899–1905 podczas badań wykopaliskowych wspaniały pałac.  Ruiny pochodzą z okresu kultury minojskiej, około 2000-1400 roku p.n.e. Był to jeden z najwspanialszych pałaców  w tym okresie, posiadał kilka pięter, miał  1300 pomieszczeń i mogło w nim przebywać nawet 12 tys. ludzi. Co ciekawe, pałac posiadał dobrze rozwinięty system kanalizacji.

Jezioro Kournas

Niedaleko wioski Kournas, w otoczeniu Gór Białych, 20 m n.p.m. znajduje się Jezioro Kournas – jedyne naturalne jezioro na Krecie. W niektórych miejscach głębokość przekracza 45 m. W wodach jeziora żyją żółwie. Można tu poopalać się i popływać na wydzielonej plaży, wypożyczyć rower wodny albo zjeść tradycyjny grecki obiad w jednej z licznych tawern.

Grecja
Grecja | Pałac Knossos (by bevrichardmartin )

Wąwóz Samaria

Samaria to najdłuższy wąwóz Europy o długości 18 km. Próbując zmierzyć się z ze zdobyciem tego wąwozu, warto wcześniej przygotować odpowiednie obuwie, ubiór i zapas wody i coś do jedzenia. Czy można się tu zgubić? Raczej ciężko. Trasy są dobrze oznaczone, jest wielu turystów, można też zobaczyć wędrującą na osiołkach straż.

Samaria to jedyne miejsce na Krecie, gdzie w stanie dzikim mieszka koza Capra aegagrus cretica, nazywana kri-kri.

Lutro

Lutro to niezwykłe portowe miasteczko położone w południowo-zachodniej części wyspy. Co w nim takiego niesamowitego? Może fakt, że dostaniemy się tam statkiem lub pieszo z Chory Sfakion. Nie ma tu samochodów, dużych hoteli z basenami i ekskluzywnych restauracji. Są za to charakterystyczne białe domy i… spokój.

Retimno

Retimno przez wiele osób uważane jest za najpiękniejsze greckie miasto. Położone jest w północnej części Krety, w połowie drogi miedzy Heraklionem a Chanią. Retimno zachwyca piaszczystą plażą, starówką z wąskimi, urokliwymi uliczkami oraz zabytkami i muzeami. Szczególnie warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, zobaczyć bramę Megali Porta, pospacerować po porcie.

Stare miasto w Chanii

Chania to drugie największe miasto Krety. Na szczególną uwagę zasługuje tu Stare Miasto. Podczas spaceru wąskimi uliczkami podziwiać można budynki architektury weneckiej, osmańskiej i neoklasycystycznej. W Chanii warto też zajść do Muzeum Morskiego, przejść się w stronę latarni morskiej, zobaczyć pochodzący z 1645 roku Meczet Janczarów czy zrobić zakupy na hali targowej.

Elafonissi

Elafonissi to niewielka wyspa położona w przy południowo-zachodnim brzegu Krety. Dostaniemy się tu pieszo przez płytką lagunę. Znajduje się tu charakterystyczna, różowa plaża.

Grecja
Grecja | Jezioro Kournas (by rbrands )

Laguna Balos

Nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, by poczuć się jak w raju, wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie, poczuć pod stopami drobny, nagrzany piach. Jest to Laguna Balos, niesamowite miejsce na Krecie. Dostaniemy się tu statkiem albo samochodem pokonując wąską, szutrową drogę. Najlepiej przyjechać tu przed albo po sezonie, kiedy praktycznie nie ma turystów.

Grecja
Grecja | Wąwóz Samaria (by ajy )

Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte znajduje się w północnej części płaskowyżu Lassithi, między Heraklionem a Agios Nikolaos. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Krecie. Po przybyciu na miejsce, należy udać się około 200 m pod górę. Sama jaskinia kryje przeróżne formy naciekowe. Według mitologii greckiej, w jaskini Dikte narodził się Zeus.

Muzeum archeologiczne w Heraklionie

Będąc w stolicy Krety, nie sposób nie zajść do muzeum archeologicznego. Jest to największe muzeum posiadające eksponaty z wykopalisk na wyspie. Znajduje się tu 20 sal, w których zobaczymy eksponaty czasów neolitycznych do okresu rzymskiego.

Grecja
Grecja | Miasteczko Lutro (by jdujic )

Grecja
Grecja | Widok na miasto Retimno (by romtomtom )

Grecja
Grecja | Wąskie uliczki Starego Miasta w Chanii (by sanderovski )

Grecja
Grecja | Laguna Balos (by sarah_c_murray )

Grecja
Grecja | Wyspa Elafonissi (by oliver_clarke )

Grecja
Grecja | Jaskinia Dikte (by shadowgate )

Grecja
Grecja | Jeden z licznych eksponatów w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie (by lrosa )

Zainteresują Cię również

Hersonissos Hersonissos
Hersonissos, ze względu na świetne położenie i łatwy dojazd, w okresie od późnej wiosny do jesieni zamienia się...
Wakacje w Grecji 2017 Wakacje w Grecji 2017
Sezon wakacyjny 2016 już dawno za nami. Teraz czas planowania tegorocznych wakacji, oczywiście do Grecji! Kupić...
Pogoda na Krecie Pogoda na Krecie
Pogoda na Krecie jest ciepła i słoneczna przez większą część roku, dzięki czemu warto się tu wybrać niemal o...
Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów Mykonos – wyspa wiatraków i białych domów
Mykonos to jedna z wielu greckich wysp, położona na Morzu Egejskim, w Archipelagu Cyklad. Co takiego ma w sobie to...
Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów Nowa-stara atrakcja w Atenach – Wieża Wiatrów
W Atenach raczej nie brakuje nikomu zabytków, ale dla tych, którzy zwiedzili je wzdłuż i wszerz miasto...